Ogrzewanie domku letniskowego

Kwestia ogrzewania domku letniskowego jest nieco bardziej złożona niż problem ogrzewania domu jednorodzinnego. Współczesne budownictwo jednorodzinne zakłada użycie bardzo dobrych materiałów budowlanych, sprawnie izolujących konstrukcję od wyciekaniem ciepła. Jeśli jednak chodzi o domki letniskowe, mamy tutaj nadal wolną amerykankę. Dlatego, przed projektantem instalacji grzewczej, stoi nie lada wyzwanie: jaki piec oraz jaki system ogrzewania wybrać, aby sprawnie dogrzać źle zaizolowany budynek? Dodatkowo, problemem może być okresowe zamarzanie wody w instalacjach grzewczych opartych o przepływ wody. Dodatkowym czynnikiem zawężającym wybór jest też brak dostępu do niektórych mediów, takich jak na przykład olej opałowy, czy gaz.

Ogrzewanie domku letniskowego, który nie ma ocieplenia

Domki letniskowe zwykle są ogrzewane bardzo słabo, bo z definicji używamy tych budynków jedynie latem. Najczęściej są to też budynki bez piwnic, co powoduje, że ciepło ucieka z nich bardzo szybko (mają słabą izolację podłoża). Najczęściej spotykanymi elementami ociepleniowymi w domkach letniskowych są więc pojedyncze warstwy wełny mineralnej lub styropianu, ułożone pod podłogą domku letniskowego lub na suficie. Bardzo rzadko zdarza się, że domek już na początku ma ocieplone ściany. Jeśli jednak chcemy używać domku letniskowego podczas chłodnych okresów jesienno-zimowych, powinniśmy koniecznie izolować termicznie również ściany. Słabo izolowane domki letniskowe w żadnym wypadku nie powinny mieć ogrzewania podłogowego. Ogrzewanie podłogowe sklep powinno zostać zamontowane w budynku tylko jeśli jego podłoga jest dobrze wyizolowana. Jeśli izolacji nie ma, najlepiej sprawdzi się nagrzewnica w postaci promiennika podczerwieni.

Postaw na kilka niezależnych źródeł ciepła

Tworząc system ogrzewania domku letniskowego dobrze jest postawić na kilka niezależnych źródeł ciepła. Może to być, na przykład, ogrzewanie oparte na kominku opalanym drewnem, grzejnikach elektrycznych, a także na wodnym płaszczu rozciągniętym od pieca. Świetnie sprawdza się tutaj piece centralne na pellet. Wiele zależy oczywiście od tego, jak długo przebywamy w domku, czy jesteśmy w stanie zadbać o instalację wodną w czasie zimy, gdy nie ma nas w domku. Centralne ogrzewanie, oparte na systemie wodnym jest najbardziej angażujące, jednak w dłuższej perspektywie czasowej będzie najbardziej wydajne i komfortowe, a nawet najtańsze.
Istnieją również kominki elektryczne LED, jednak zdecydowanie ich moc grzewcza w stosunku do kosztów, jakie generuje ich wytwarzanie, jest zbyt mała, aby można było uznać to źródło ogrzewania za opłacalne.