Zastosowanie blachy perforowanej

W dzisiejszym artykule na tapetę weźmiemy blachę perforowaną, czyli specjalny wariant tego materiału, który znajdzie swoje zastosowanie m.in. w konstrukcjach fasadowych i zewnętrznych. Jak dokładnie wykorzystać blachę perforowaną i na co zwrócić szczególną uwagę podczas jej wybierania – na te oraz kilka innych pytań przygotowaliśmy odpowiedzi w poniższym artykule – zapraszamy do lektury.

 

Co to jest blacha perforowana?

 

Blachę perforowaną od – nazwijmy to – tradycyjnej wersji tego materiału odróżnia to, że znajdziemy w niej specjalne otwory. Te mogą przybierać dowolne kształty, jednak najczęściej będą w kształcie koła lub owalu. Już na początku warto zaznaczyć, że takie rozwiązanie nie ma tylko i wyłącznie poprawiać estetyki. Blacha kojarzy nam się zazwyczaj z materiałem, którym kryje się dach, by ten nie przeciekał, a zatem dziury nie są tutaj pożądane. Blacha perforowana to jednak specjalny typ, który sprawdzi się właśnie wszędzie tam, gdzie ważny jest przepływ powietrza (np. systemy wentylacji, wzmocnienia w obudowach do maszyn i pojazdów itp.) Główną zaletą blachy perforowanej bez wątpienia jest jej trwałość. To materiał, który może stanowić solidną barierę, która jednocześnie nie będzie całkowicie szczelna (w przypadku wielu zastosowań będzie to zdecydowanie zaleta, a nie wada).

 

Blacha perforowana – gdzie znajdzie zastosowanie

 

Pierwsze zastosowanie blachy perforowanej wymieniliśmy już w poprzednim akapicie. Z takiego materiału bardzo często wykonuje się obudowy maszyn i narzędzi, które muszą być częściowo transparentne. Inne zastosowanie siatki perforowanej to wykorzystanie takiej powłoki w ogrodzie lub domu. Bardzo często znajdzie swoje zastosowanie w przypadku elementów fasadowych lub np. ścian w altanach, czy schowkach na narzędzia. Warto dodać, że z blachy perforowanej wykonuje się również podłogi i stopnie. Te sprawdzą się szczególnie w budynkach przemysłowych lub w miejscach, gdzie występuje wilgoć i tradycyjne podłogi materiałowe nie miałyby racji bytu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby blachę perforowaną wykorzystać do celów ozdobnych, np. podczas produkcji mebli. Równe oczka w materiale zapewniają bardzo ciekawy efekt wizualny, a surowa powłoka może zostać pomalowana na dowolny kolor.

 

Rodzaje blachy perforowanej

 

Warto zaznaczyć, że blachy perforowane nie różnią się tylko i wyłącznie ze względu na zastosowany wzór perforacji. Wykonuje się je również z różnego rodzaju tworzyw. Podczas wyboru ważne będzie szczególnie to, do jakich celów pragniemy zastosować materiał. Różne rodzaje blachy perforowanej dostępne są np. w sklepie internetowym Perfopol (http://www.perfopol.pl/pl/). Znajdziemy tam m.in. blachy perforowane:

  • aluminiowe
  • ocynkowane
  • wykonane ze stali nierdzewnej

 

Przykładowo, gdy wykorzystujemy blachę do tworzenia zewnętrznych konstrukcji fasadowych, warto zadbać o to, by materiał pozostawał odporny na czynniki atmosferyczne i posłużył przez długi czas. Blachy perforowane można dobierać także względem grubości, co będzie szczególnie ważne w przypadku, gdy pragniemy je wyginać i dostosowywać do konkretnych kształtów.

 

 

Dodaj komentarz