DOM

Konserwacja dachów z blachodachówki oraz z blachy trapezowej

Przegląd dachu należy robić raz w roku, by upewnić się, że w pokryciu nie ma żadnych ubytków. Jego mycie natomiast zaleca się wykonywać co pięć lat. Czyszczenie dachu ma na celu usunięcie z niego zabrudzeń, piasku i zielonego nalotu, które przyspieszają niszczenie i korozję blachy. Warto to zadanie zlecić ekipie, która fachowo zajmuje się renowacją pokryć dachowych. Jeśli mamy swobodny dostęp do wszystkich elementów połaci, możemy prace konserwatorskie wykonać sami. Musimy jednak bezwzględnie przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Nieumiejętne czyszczenie dachu skutkuje zwykle jego uszkodzeniem, a brak wprawy i odpowiedniego zabezpieczenia może doprowadzić do tragedii.

Mycie dachu z blachy

 

Blachodachówka to stalowe pokrycie dachu. Wyglądem przypomina klasyczną dachówkę ceramiczną. Jest to materiał bardzo wytrzymały, odporny na zanieczyszczenia i korozję. Nie oznacza to jednak, że można zapomnieć o jego regularnej konserwacji. Podobnie rzecz ma się z blachą trapezową. To wykonane z arkuszy blachy falistej pokrycie również jest bardzo trwałe, ale by służyło nam przez lata, musimy o nie dbać. Jeśli decydujemy się na samodzielne mycie dachu zacznijmy od dobrania odpowiednich środków czyszczących. Dopasujmy je do typu pokrycia i rodzaju zabrudzeń. Pamiętajmy też, że byt silne specyfiki mogą uszkodzić powłokę ochronną blachy i w efekcie przyśpieszyć jej niszczenie oraz korozję. Z tych samych powodów dachu nie wolno szorować. Najłatwiej i najbezpieczniej będzie zatem umyć go za pomocą myjki ciśnieniowej. Bardzo ważne jest, aby do tej pracy założyć buty o miękkiej podeszwie, gdyż twarde elementy obuwia także mogą naruszyć warstwę ochronną materiału.

 

Malowanie dachu

 

Niektóre pokrycia, m.in. blacha trapezowa, oprócz mycia wymagają też malowania. Tu również sprawdzi się pomoc fachowców, których warto zatrudnić do wykonania tej czynności. Jeśli jednak decydujemy się zrobić to samodzielnie, pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach. Dachu nie wolno malować w czasie deszczu, silnego wiatru oraz mgły. Jest to ważne ze względów bezpieczeństwa, ale także ma wpływ na jakość wykonanej przez nas pracy. Zalecana temperatura otoczenia do prac malarskich to między +10 a +25 stopni, natomiast sama powierzchnia powinna mieć nie mniej niż +5 stopni i nie więcej niż +25. Pamiętajmy, że dach przed malowaniem musi być umyty. Wybierając farbę, należy przede wszystkim dopasować ją do rodzaju pokrycia. Zwróćmy też uwagę na jej odporność na czynniki atmosferyczne oraz elastyczność. Ta druga cecha jest szczególnie istotna ponieważ latem, pod wpływem temperatury, pokryta emalią blacha będzie się rozszerzać, a zimą kurczyć.