Ćma bukszpanowa – jak zwalczyć?

Wystarczy, że raz zaatakują, a dosłownie wysysają życie bukszpanu: gąsienice ćmy bukszpanowej są koszmarem dla ogrodników. Jeśli zostaną odkryte zbyt późno, zwykle nie można już uratować roślin.

Ćma bukszpanowa zadomowiła się w Japonii i Chinach. Po raz pierwszy zauważono go w południowym Górnym Renu w 2007 roku, od tego czasu mały motyl rozprzestrzenił się i obecnie żyje w Holandii, Szwajcarii, Austrii, Francji i Wielkiej Brytanii. Jednak to nie motyl powoduje tyle szkód w roślinach – to gąsienice.

Gąsienice ćmy bukszpanowej: tak rozpoznajesz inwazję

Ćma bukszpanowa zwykle nie występuje na bukszpanach, ale na spodniej stronie liści innych roślin. Jednak samice wolą składać jaja jeszcze niezarażonych bukszpanami, dlatego od marca do późnego lata (maksymalnie cztery) nowe pokolenia moli bukszpanowych będą pojawiać się raz po raz. Gąsienice wylęgają się już po trzech dniach: mogą mieć do pięciu centymetrów długości, są żółto-zielone do ciemnozielonego i czarnego koloru, mają czarne plamki i białe włosie. Ze względu na to, że preferują starsze liście, rozpoczynają ataki żerowania wewnątrz rośliny – i kierują się na zewnątrz. W rezultacie początek wyraźnej erozji bukszpanu zwykle pozostaje niewykryty. Dlatego czujne oko jest ważne, aby rozpoznać porażenie.

Jak rozpoznać oznaki porażenia roślin ?Początkowo larwy atakują wierzch liści bukszpanu, zdrapując wierzchnią warstwę. Daje to na liściach jasne plamy, które nie są od razu widoczne. Ponadto wewnątrz rośliny znajdują się pierwsze pajęczyny, czyli cienkie białe nitki, w których znajdują się larwy i ich resztki (tj. okruchy kałowe).

Wraz z wiekiem i wzrostem gąsienica zjada całe liście i nie zatrzymuje się na gałęziach, a dokładniej na korze pędów. Im dalej szkodniki przedostają się na zewnątrz rośliny, tym lepiej rozpoznają szkody spowodowane łysieniem i samymi gąsienicami oraz ich białymi sieciami, które coraz bardziej się rozprzestrzeniają.

Najpóźniej, gdy pierwsze pędy wysychają i obumierają, zaraza jest widoczna z daleka: żółte liście, łysiny, pajęczyny i gąsienice nie pozostawiają wątpliwości, że zaatakowała ćma bukszpanowa.

Jak zwalczać gąsienice ćmy bukszpanowej

Każdego roku dwa do czterech pokoleń gąsienic bukszpanu może zaatakować Twój ogród, więc zachowaj czujność od wiosny do późnego lata – nawet jeśli myślisz, że wszystkie szkodniki zostały już usunięte z bukszpanu. Niektóre z najskuteczniejszych sposobów kontrolowania gąsienic obejmują następujące wskazówki:

Pułapki feromonowe

Jeden nasączony atraktantami seksualnymi Pheromonfalle zwabia samce ćmy bukszpanowej tak, że lądują w przygotowanym pojemniku, z którego nie mogą się już uwolnić. Pułapka służy przede wszystkim jako system wczesnego ostrzegania, aby dowiedzieć się, czy i kiedy szkodniki rozprzestrzeniają się w twoim ogrodzie. Gdy tylko pojawią się w nim pierwsze ćmy, należy zacząć od skutecznej kontroli – to jedyny sposób, aby w odpowiednim czasie zatrzymać rozprzestrzenianie się i rozmnażanie małych motyli.

Pestycydy biologiczne

Większość pestycydów zawiera naturalny składnik aktywny Bazillus thuringiensis lub Neemöl. Są nieszkodliwe dla innych owadów, takich jak pszczoły lub pożyteczne owady, ale kładą kres gąsienicom ćmy bukszpanowej. Zwykle rośliny należy opryskiwać pierwszy raz w kwietniu (kiedy szkodniki są jeszcze aktywne wewnątrz bukszpanu), a drugi raz w połowie lipca, aby zwiększyć skuteczność. Aby pestycyd mógł dotrzeć do gęsto zarośniętych bukszpanów i gąsienic w ich sieciach wszędzie, należy użyć opryskiwacza ciśnieniowego.

Naturalni wrogowie ćmy

Gąsienice ćmy bukszpanowej początkowo nie miały naturalnych drapieżników. Mówi się, że przyczyną tego są trujące toksyny rośliny, które spożywają podczas jedzenia – a tym samym stają się trujące. W międzyczasie jednak coraz częściej obserwuje się, że niektóre gatunki ptaków, takie jak wróbel domowy, bogatka, wróbel i zięba atakują gąsienice. Dlatego można zwabić naturalne drapieżniki za pomocą karmików dla ptaków.

Ręcznie zbieranie gąsienic

Jeśli bukszpan jest już pokryty gąsienicami, działaj szybko. Zamiast odpędzać zwierzęta pestycydami, możesz po prostu zebrać je ręcznie. Wymaga to czasu i cierpliwości, ponieważ gąsienice są dość zwinne i chowają się w roślinie, gdy wyczują niebezpieczeństwo, ale nadal jest to skuteczne. Możesz również użyć dmuchawy do liści lub użyć silnego strumienia wody po uprzednim umieszczeniu np. folii, lub papieru pod bukszpanem, aby złapać spadające gąsienice.

Nawet jeśli ćma bukszpanowa jest aktywna tylko między marcem a październikiem, przez całą zimę należy pilnować swoich roślin – ostatnie pokolenie często zimuje i wykluwa się dopiero następnej wiosny.