Zielone dachy jako sposób na przyjazne miejsce w wielkim mieścieWspółczesne budownictwo stawia przed projektantami coraz więcej wyzwań. Budynki o maksymalnej powierzchni użytkowej zwykle nie mają już zbyt wiele miejsca na strefę zieleni. Dotyczy to zarówno domów jednorodzinnych, jak i obiektów użyteczności publicznej. Doskonałym rozwiązaniem w takiej sytuacji są zielone dachy. W jaki sposób się je tworzy?

Zielone płuca miasta

O dobroczynnym wpływie zieleni na nasze samopoczucie napisano już wiele. Niestety, w dużych aglomeracjach często nie ma miejsca na taką strefę relaksu. Ratunkiem na stworzenie dodatkowych zielonych płuc miasta jest wykorzystanie dachów budynków. Zielone dachy powstają na galeriach handlowych, stacjach benzynowych, garażach, wiatach i innych powierzchniach tego typu. Taka konstrukcja poza tym, że efektownie się prezentuje, jest obarczona kilkoma zasadami. Nie może obciążać konstrukcji budynku, musi mieć dobre odprowadzenie dla wód opadowych i termicznie izolować pomieszczenie, które znajduje się bezpośrednio pod dachem.

Właściwa izolacja i drenaż podłoża


Zielony dach zapewnia wegetację roślin, które na nim posadzono. Jednocześnie nie powinien zakłócać funkcjonowania pomieszczeń, które się pod nim znajdują. Do właściwego drenażu podłoża, jak również izolowania termicznego można stosować różne materiały. Nie jest to rozwiązanie ekonomiczne, dlatego warto sięgnąć po materiał sprawdzony w takich inwestycjach, czyli keramzyt. Sprawdzi się jako warstwa, która ociepla strop, jak również element zapewniający drenaż podłoża. Granulki ceramiczne mają kilkakrotnie większą wytrzymałość na ściskanie niż często stosowane styropian czy wełna mineralna. Doskonale dopasują się do wystających elementów jak komin czy urządzenie wentylacyjne.

Wsparcie dla wegetacji roślin

Keramzyt chłonie wodę. Niewielka jej część wnika w strukturę granulek, ale jest z niej sukcesywnie wydalana. To cenna funkcja, ponieważ zapobiega przesuszeniu roślin w okresie upałów. Stopniowe uwalnianie wilgoci sprawia, że nie ma potrzeby dodatkowego nawadniania zielonego dachu. Co ciekawe, granulki pomimo zawilgocenia nadal świetnie spełniają swoją funkcję termoizolacyjną. Jest to także materiał mrozoodporny, więc nie ulega zniszczeniu czy uszkodzeniu w sezonie zimowym. Małe kuleczki, dodane do ziemi, spulchniają ją. Na takim podłożu korzenie roślin mają lepszy dostęp do powietrza, więc swobodniej się rozrastają.

Granulat keramzytowy to materiał chemicznie neutralny. Nie zmienia PH gleby, więc nie ma potrzeby dodatkowego intensywnego nawożenia podłoża.