Majowe porządki, czyli jak przygotować ogród na sezon letni

Wiosna w pełni, pierwsze prace porządkowe za nami, jednak wraz z kolejnymi miesiącami pojawiają się nowe obowiązki. Maj to miesiąc, w którym ogrody nabierają różnorodnych barw – kwitną kwiaty i drzewa, wschodzą pierwsze warzywa. Aby proces wzrostu roślin przebiegał prawidłowo, a ich widok cieszył przez długi czas, musimy zadbać o pewne zabiegi pielęgnacyjne. Prac jest wiele, ale coraz dłuższe, cieplejsze i słoneczne dni zachęcają do działania. Podpowiadamy, jakie prace trzeba wykonać, by w pełni korzystać z ogrodu w okresie letnim.

Prace porządkowe i pielęgnacyjne

W maju prace porządkowe głównie polegają na usunięciu wszystkich zwiędłych i przekwitłych roślin cebulowych, m.in. hiacyntów, narcyzów, krokusów, żonkili czy wcześnie kwitnących tulipanów. Należy to zrobić, zanim zawiążą się nasiona (gniazda nasienne znacznie osłabiają cebulki). Warto także, wykopać kępy roślin cebulowych, które rosną zbyt gęsto. Po rozdzieleniu i przesuszeniu można posadzić je w nowym miejscu lub zostawić w chłodnym miejscu i zasadzić ponownie dopiero na jesień. Nie możemy też zapominać o krzewach. Te, które kwitną wczesną wiosną np. forsycje, wierzby miniaturowe oraz pigwowce należy starannie przyciąć. Systematycznie także kosimy trawę i odchwaszczamy grządki oraz rabaty — jeśli zaniedbamy tę czynność, chwasty w krótkim czasie zdominują rośliny ozdobne. Ze względu na pogodę, maj to także idealny czas na wszelkiego rodzaju naprawy i remonty w ogrodzie, np. malowanie altan czy płotów.

Sadzenie i sianie

Jeśli mamy w planach ogródek ziołowy, w maju jest najlepszy czas na wysiew lubczyku, bazylii, pietruszki czy szałwii. W pierwszej połowie miesiąca warto też pamiętać o zasianiu warzyw taki jak groch, fasola szparagowa, cukinia, marchew czy koper. Natomiast przez cały miesiąc jest dobry czas na sadzenie wysianych wcześniej pomidorów i ogórków, a także sadzonek papryki, selera czy pora. W przypadku roślin ozdobnych maj to doskonały czas na wysianie roślin dwuletnich: malw, bratków, dzwonków ogrodowych, goździków brodatych, stokrotek czy niezapominajek. Nadal możemy także przesadzać i dzielić byliny.

Oczko wodne

Należy oczyścić powierzchnię wody z płatków opadłych z drzew kwitnących, które rosną w pobliżu lub trawy, która wpadła podczas koszenia. Wyławiamy też glony nitkowate, uzupełniamy poziom wody, a następnie umieszczamy w zbiorniku rośliny egzotyczne i ryby zimujące w domu. Maj to również najlepszy czas na zakładanie oczka wodnego. Wszyscy, którzy myślą o budowie zbiornika powinni pamiętać o kilku istotnych kwestiach, aby w przyszłości uniknąć problemów z utrzymaniem go w czystości. Oczko dobrze umieścić w pewnej odległości od drzew, ale nie powinno być też nadmiernie nasłonecznione (pozwoli to zminimalizować problem oczyszczania z liści, igieł i szybko namnażających się glonów). Jeśli planujemy hodowlę ryb, głębokość oczka nie może być mniejsza niż metr, natomiast w przypadku oczka tylko z roślinami wystarczy już około 40 cm głębokości.

Dodaj komentarz