Szklarnia ogrodowa – czy warto ją budować?

Posiadanie dobrej szklarni ogrodowej należy do marzeń każdej osoby, która ceni sobie hodowanie warzyw i owoców we własnym zakresie. Szklarniane prace mają swój urok, jednak wymagają odpowiedniego przygotowania, zaangażowania i pracy. Jeśli uda Ci się to wszystko pogodzić, w przyszłości możesz cieszyć się bardzo obfitymi i pełnymi zbiorami.

Dla kogo nadaje się szklarnia ogrodowa?

Na pewno najbardziej zainteresowani taką formą uprawy roślin będą osoby, które żyją w nieprzyjaznym i bardzo zmiennym klimacie. Rośliny wydające plony, aby móc prawidłowo funkcjonować, muszą mieć zapewniony odpowiedni poziom ciepła.  Stworzenie takich warunków wymaga odpowiedniego przygotowania. Szklarnia ogrodowa jak każdy budynek, powinien być wykonany według odpowiedniego projektu architektonicznego, aby cyrkulacja powietrza oraz naświetlenie było jak najbardziej odpowiednie. Dobrze zaprojektowany obiekt pozwoli nie tylko hodować lokalne rośliny, a nawet te bardziej egzotyczne. Szklarnia to zatem doskonały pomysł w Twoim ogrodzie marzeń.

Jak rozplanować stawianie szklarni ogrodowej?

W pierwszej kolejności należy się zastanowić jak duża przestrzeń jest przeznaczona na ten cel oraz jak wielka ma być sama szklarnia ogrodowa. Warto rozsądnie rozplanować budowanie tego obiektu, a zarazem uwzględnić wszystkie prywatne preferencje. Jeśli marzy nam się hodowanie wielu gatunków roślin i to w sporej ilości, to koniecznie trzeba pomyśleć o większej przestrzeni. Natomiast jeśli chcemy mieć warzywa i owoce na indywidualne potrzeby, to obiekt nie musi być mocno rozbudowany. Najważniejsze jest to, aby szklarnia ogrodowa miała swobodny dostęp do światła. Nie może być ograniczana przez wysokie drzewa z dużą koroną lub budynki rzucające cień. Co ważne, do budowy szklarni ogrodowej nie wymaga się pozyskania zezwolenia, a jedynie zgłoszenia tego faktu w odpowiedniej jednostce samorządowej. Chcąc postawić szklarnię nie trzeba zdawać się na profesjonalną ekipę budowlaną. Można samodzielnie zrealizować ten projekt i czerpać dodatkową radość z majsterkowania. Szklarnie ogrodowe są bardzo często budowane na planie prostokąta, jeśli są tworzone z myślą o roślinach owocujących. Natomiast szklarnie stawiane dla kwiatów są tworzone na planie koła, ich wadą jest większy koszt budowy oraz znaczne ceny materiałów. Jeśli chcemy cieszyć się nowoczesną szklarnią przez lata, to warto pomyśleć o instalacji dodatkowego systemu ogrzewania prądem lub gazem, co pozwoli dobrze stymulować temperaturę w najchłodniejsze dni. Natomiast wprowadzenie systemu nawodniającego, pozwoli podlewać rośliny w sposób sprawny i bezpieczny.

Dodaj komentarz