Wybieramy Różaneczniki do uprawy w przydomowym ogrodzie

Wśród wielu różnorodnych rozwiązań w zakresie upiększania naszych ogrodów, jednym z ciekawszych wydaje się tutaj nasadzenie w nim Różaneczników, czyli krzewów ozdobnych o stosunkowo niskich wymaganiach w zakresie pielęgnacyjnym. Oczywiście rośliny te będą wymagać od nas prawidłowego przygotowania stanowiska uprawnego i doboru odmian do uprawy ogrodowej, toteż w tym zakresie poszerzyć nieco swoją wiedzę. Jeśli te kwestie załatwimy sprawnie i prawidłowo, to potem pozostanie nam już tylko relaksować się w przydomowym ogrodzie, w otoczeniu zieleni i oczywiście wspaniałych Różaneczników, których kwiaty zawsze stanowią nie lada atrakcję dla każdego.

Wybór stanowiska i przygotowanie gleby

W pierwszej kolejności, zanim w ogóle przystąpimy do wyboru gatunków do uprawy ogrodowej, warto przyjrzeć się w swoim ogrodzie warunkom, czy znajdzie się odpowiednie miejsce na stanowisko dla Różaneczników. Rośliny te bowiem wymagają odpowiednio dużego zacienienia stanowiska oraz przygotowania gleby o kwaśnym odczynie pH. Najlepszym stanowiskiem będzie bezpośrednie sąsiedztwo większych drzew i krzewów, takich jak chociażby miłorząb japoński (jego głęboki system korzeniowy nie koliduje z płytkim systemem korzeniowym Różaneczników). Warto przemyśleć także jakieś niewielkie oczko wodne, które będzie gwarantować lokalne podniesienie poziomu wilgotności. Jeśli zaś o glebę chodzi, to wystarczy wziąć trzy składniki: glebę ogrodniczą, torf i korę sosnową, a następnie starannie je wymieszać w równych proporcjach. Trzeba jedynie pamiętać o tym, aby torf był nieodkwaszony, co zapewni kwaśny odczyn pH przygotowanej mieszanki. Tak przygotowaną glebą wypełniamy dołek w ziemi na około pół metra głębokości i o średnicy około pół metra, gdzie będziemy mieć nasze stanowisko uprawne. Oczywiście można także kupić gotowe mieszanki, dzięki czemu będziemy mieć pewność prawidłowego przygotowania.

Wybór konkretnych odmian Różaneczników

Jeśli w naszym ogrodzie znajdzie się odpowiednia ilość stanowisk do uprawy Różaneczników, warto zastanowić się nad wyborem konkretnych odmian. W tym zakresie musimy przede wszystkim pamiętać o tym, iż Różaneczniki występują w wielu różnych odmianach, z czego nie wszystkie będą się nadawać do uprawy ogrodowej w naszej strefie klimatycznej. Po prostu nie będą w stanie poradzić sobie z mrozem. Najlepszym miejscem do znalezienia odpowiednich odmian będzie tutaj oczywiście solidna i duża hurtownia z Różanecznikami, gdzie przecież do naszej dyspozycji będą praktycznie wszystkie dostępne obecnie na rynku gatunki. Dzięki temu będziemy mogli, dość dowolnie wybierać odmiany do uprawy ogrodowej. Pozostałe zaś, możemy przecież zawsze uprawiać w donicach, które na sezon zimowy będziemy chować w pomieszczeniach gospodarczych a na resztę roku wystawiać na przygotowane odpowiednio stanowiska. Jednym słowem pozostanie nam tylko wybór odpowiednich odmian w zakresie estetycznym, gdyż wybierając się do hurtowni z Różanecznikami, z góry będziemy wszystkie rośliny mieć podzielone na te, które przetrwają zimę w naszej strefie klimatycznej oraz te, które można uprawiać jedynie w doniczkach.

Dodaj komentarz