Telewizja przemysłowa – ip, hdcvi, ahd, analogowa

Telewizyjny system dozorowy (CCTV, z ang. Closed-Circuit Television), czyli monitoring, jest rozwiązaniem niezwykle funkcjonalnym i praktycznym. Zdecydowanie zwiększa on poziom bezpieczeństwa, zarówno w domach prywatnych, jak i obiektach firmowych. Jest to inwestycja, która może zaoszczędzić wielu nieprzyjemnych konsekwencji (zwłaszcza finansowych), będących następstwem włamania, kradzieży, czy pożaru. System ten umożliwia prowadzenie stałego monitoringu, zarówno w budynkach, jak i na zewnątrz. Telewizja przemysłowa dostępna jest w kilku różnych wariantach. Który z nich będzie najlepszy?

 

 

Monitoring IP

 

Jest to jedna z najnowocześniejszych technologii zastosowanych w telewizji przemysłowej, połączona z siecią komputerową. Zamiast tradycyjnego kabla koncentrycznego zastosowano w nim kabel internetowy, dzięki czemu użytkownik może podglądać obraz online, na żywo, zarówno na komputerze, jak i smartphonie, czy innym mobilnym urządzeniu. System ten posiada bowiem podłączenie do sieci LAN. Monitoring IP daje szerokie możliwości rozbudowy tego zaawansowanego technologicznie systemu. W jego skład wchodzą m.in. kamery IP, które rejestrują obraz w wysokiej rozdzielczości (Full HD i 4K), dzięki czemu możliwe jest uzyskanie nagrania idealnej jakości, rejestrującego nawet najdrobniejsze szczegóły. Zasięg monitoringu IP jest praktycznie nieograniczony i odporny na zakłócenia. Do kamer IP podłączone są, za pomocą specjalnych przełączników sieciowych (switchy PoE) wideorejestratory IP. Co ważne jego instalacja nie jest kosztowna, ponieważ monitoring IP podłączany jest do już istniejącej sieci komputerowej, wymaga jednak od instalatora wiedzy z tego zakresu.

 

 

Monitoring HDCVI

 

System HDCVI (High Definiton Composite Video Interface) to instalacja pracująca na kablu koncentrycznym. Jest to system analogowy, pozwala więc na skonfigurowanie monitoringu z już istniejącą instalacją. Pozwoli to na uniknięcie kosztownej i czasochłonnej wymiany całej instalacji w celu zamontowania urządzeń nowej generacji. Monitoring HDCVI umożliwia przy tym uzyskanie obrazu w wysokiej rozdzielczości (HD i FullHD), transmitowanego na duże odległości. Brak jest również zakłóceń i opóźnień w transmisji, a jej zasięg sięga 500 m.

 

 

Monitoring AHD

 

AHD, czyli z ang. Analog High Definition, to system również pracujący na kablu koncentrycznym. Umożliwia on jednak uzyskanie obrazu w wysokiej rozdzielczości (HD), dlatego stanowi optymalny wybór dla użytkowników, którzy chcą stopniowo zmodernizować posiadany system analogowy. Monitoring ahd pracuje bez zakłóceń elektromagnetycznych i ma duży zasięg transmisji. Ponadto koszt instalacji jest stosunkowo niewielki, jeżeli wykorzystuje się już istniejące okablowanie monitoringu analogowego.

 

 

Monitoring analogowy (CVBS)

 

Jest to najstarszy system telewizji przemysłowej pracujący na standardowym kablu koncentrycznym. Pomimo, iż bardziej innowacyjne rozwiązania CCTV cieszą się coraz większą popularnością, to monitoring analogowy wciąż ma wielu zwolenników. CVBS jest przede wszystkim systemem najtańszym, co niejednokrotnie jest bardzo ważnym czynnikiem. Ponadto urządzenia wchodzące w skład tego monitoringu można bez problemu skonfigurować z wszystkimi innymi, nawet pochodzącymi od różnych producentów, również pracującymi w systemie analogowym. Dodatkowym atutem jest nieskomplikowana instalacja i prawidłowe podłączenie. Uzyskamy jednak znacznie gorszą jakość obrazu, niż w przypadku monitoringu nowocześniejszego, a z uwagi na to, iż urządzenia CVBS pracują na wysokich częstotliwościach, możliwe są częste zakłócenia.

 

Wszystkie niezbędny elementy telewizji  przemysłowej kupisz na https://www.fonex.pl/kategorie/telewizja-przemyslowa-4.html

Dodaj komentarz