Jakie rośliny wybrać do ogródka?

Jeśli jesteś osobą, która dopiero zaczyna swoją przygodę z ogrodem, warto zapoznać się z kilkoma zasadami dotyczącymi wyboru roślin. Musimy wziąć pod uwagę wiele aspektów m.in. rodzaj gleby, wymagania roślin, czy też rozmiar ogrodu. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się pięknym podwórkiem o każdej porze roku bez względu na panujące warunki pogodowe.

Wymagania

W tej kwestii najlepiej doradzić się specjalisty w sklepie, czy też szkółce roślinnej. Musimy dowiedzieć się jakiej gleby dana roślina potrzebuje, jakie ma wymagania dotyczące nawodnienia oraz nasłonecznienia. Są to podstawowe aspekty tworzenia ogrodu. Warto również pamiętać, aby rośliny o podobnych wymaganiach znajdowały się blisko siebie. Tak podstawowe informacje będą nam również potrzebne przy pielęgnacji roślin.

Pielęgnacja

Jeśli dopiero zaczynasz interesować się tematyką ogrodniczą, powinienieś pomyśleć nad roślinami, które nie wymagają skomplikowanych zabiegów takich jak przesadzanie, częste przycinanie czy nawożenie. W tym przypadku lepiej zainwestować w odmiany, które pomimo małych nakładów pracy odwdzięczą się nam pięknymi kwiatami czy liśćmi.

Estetyka

Jest to najczęściej główny motyw tworzenia ogrodu. Nie ma nic przyjemniejszego niż spędzenie wieczoru w pięknym kolorowym ogrodzie, ale musimy pamiętać o jednej zasadzie. Musimy zachować umiar. Najbezpieczniej wybrać jeden lub dwa kolory przewodnie, których będziemy się konsekwentnie trzymać. Dzięki temu uzyskamy jednolitą i spójną kompozycję.

Tworzenie ogrodu wcale nie jest prostym zadaniem. Jeśli nie mamy żadnego doświadczenia, musimy zdać się na opinie profesjonalistów albo rozpocząć intensywną naukę od podstaw. Biorąc pod uwagę fakt, że jest to bardzo rozległa dziedzina nie zawsze uda nam się poznać odpowiedzi na wszystkie nurtujące nas pytania. Jeśli nie znasz nikogo, kto mógłby pomóc Ci w zdobyciu wiedzy, polecamy studiowanie odpowiednich książek oraz poradników znajdujących się w Internecie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zakładania ogrodu, zapraszamy do przeczytania tego artykułu.

Dodaj komentarz